We wtorek mniejsze korki na Fordońskiej. Kierowcy wybrali alternatywne drogi?

1 tydzień temu 2
ARTICLE AD

Za nami kolejny dzień funkcjonowania zmienionej organizacji ruchu w rejonie skrzyżowania Fordońskiej z Kazimierza Wielkiego. W porównaniu z poniedziałkowym porankiem, korki były już znacznie mniejsze. Największe utrudnienia panowały na moście Kazimierza Wielkiego.

Od poniedziałku, 13 września zamknięto dla ruchu północną (w stronę centrum) jezdnia ulicy Fordońskiej pomiędzy skrzyżowaniami z Fabryczną oraz Bałtycką oraz wjazd w ulicę Łęczycką. Główny ruch tranzytowy został przeniesiony na południową nitkę ul. Fordońskiej, gdzie utworzone zostaną – u zbiegu z ul. Bałtycką, Kazimierza Wielkiego oraz Fabryczną – trzy tymczasowe ronda. Zmiany objęły też ruch tramwajowy – na odcinku od ulicy Szajnochy do okolic Bałtyckiej kursują one wahadłowo.


Olbrzymie zmiany w ruchu na ulicy Fordońskiej [MAPY]


Pierwszy dzień funkcjonowania nowej organizacji ruchu wiązał się ze sporymi utrudnieniami: największe odnotowywane były na dojazdach do objętego zmianami odcinka. Zarówno rano, jak i popołudniu zatory tworzyły się na Fordońskiej: w stronę centrum korek zaczynał się już przy Wyścigowej, a w kierunku Fordonu – już przy rondzie Fordońskim.

Zobacz również:

Poniedziałkowe utrudnienia na Fordońskiej - relacja

Wtorkowy poranek (około godziny 9:00) przebiegał już znacznie spokojniej. Na odcinku w stronę centrum przy Galerii Pomorskiej nie było korków; podobnie jak na jezdni w stronę Fordonu przed ulicą Bałtycką. Rzecz jasna ruch odbywał się wolniej na odcinku, gdzie ruch odbywa się na jednej jezdni w obu kierunkach. Z obserwacji wynika, że kierowcy wybrali alternatywne trasy przejazdu: jak przekazują komentujący na profilu Traffic – MetropoliaBydgoska.PL większy niż zazwyczaj ruch odbywał się m.in. na ulicy Zamczysko. W rejonie prowadzonych prac największe zatory można było zaobserwować na moście Kazimierza Wielkiego w stronę ulicy Fordońskiej.

A jak wygląda sytuacja w komunikacji miejskiej? Ruchem tramwajowym na odcinku wahadłowym nadal sterują sygnaliści, przez co przebiega on dość płynnie. Widoczne są jednak opóźnienia niektórych kursów – np. linii nr 5 czy 10, dochodzące do kilkunastu minut (wpływ na nie mają też inne zdarzenia, np. dziś na ulicy Garbary na torowisku pojawił się samochód). Podobnie wczoraj wyglądała sytuacja na liniach autobusowych; zwłaszcza na 69 i 89, kursujących trasą zmienioną przez ulicę Bałtycką.

Pasażerowie komunikacji publicznej skarżą się jednak na fakt, że na odcinku objętym ruchem wahadłowym zlikwidowano przystanek tramwajowy Fordońska/Kazimierza Wielkiego. W zamian utworzono tymczasowy przystanek autobusowy – tuż przy budynku WSB na południowej jezdni, na pasie w stronę centrum. Uwagę zwraca jednak fakt, że słup z rozkładami jazdy postawiono na pasie zieleni między jezdnią a torowiskiem, w dość niebezpiecznym miejscu.

Pierwszy etap robót na ul. Fordońskiej związany z przebudową układu drogowo-torowego na potrzeby dwóch mostów na Kazimierza Wielkiego ma potrwać do czerwca 2022 roku. Cała inwestycja ma zakończyć się jesienią 2023 roku.

Czytaj cały artykuł